6 věcí, na které je třeba dbát při výběru nové matrace | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

6 věcí, na které je třeba dbát při výběru nové matrace

30. 3. 2020

Koupě nové matrace je již historicky obtížné a drahé. Nejprve si musíte vybrat prodejce, z nich jsou stovky a pak si musíte vybrat matraci, z níž jsou tisíce. A při nárůstu online maloobchodníků s postelemi a prudkých změn ve světě matrací, může být nalezení nejlepší matrace spojeno s některými vážně náročnými rozhodnutími.Trá­víte totiž asi třetinu svého života ve své posteli a dobrá matrace není malá investice.

Doufáme, že tento průvodce nákupem matrací vám může pomoci porozumět tomu, co postel dělá, jak to dělá a jak vaše tělo může ovlivnit váš výběr a v součinnosti s testem matrací vás dokážeme dostat na cestu nalezení dokonalé matrace. 

1.Jaký typ je pro mně nejvhodnější?

Existují tři běžné typy matrací: pružinové, pěnové a latexové. Neexistuje žádný „správný“ materiál, individuální spánkové návyky vyžadují různý typ „správné“ matrace. Ti, kteří rádi spí na boku potřebují měkčí matraci, spáči, kteří spí na břiše potřebují tvrdou a ti, kdo spí na zádech spadají někde mezi ně. Od stylu spánku až po negociaci s vaším „spolu spáčem“ je třeba hledat na základě vašich potřeb:

●pokud máte rádi postel s odpružením – tradiční styl pružinových matrací nabízí ten známý „skákací“ pocit a tyto mohou být i tvrdší. Propojené pružiny jsou odolné, ale taštičkové pružiny potažené látkou, snižují efekt vlnění, ke kterému dochází, když se někdo na jedné straně postele pohne.

●pokud dáváte přednost pevnější základně – matrace z paměťové pěny mají méně pružin a nabízejí větší odlehčení tlaku. Chcete-li určit kvalitu, podívejte se na hustotu a tloušťku pěny, která určí, jak hluboko se „potopíte“. Novější matrace obvykle používají několik různých vrstev pěny, těžší na spodní straně pro podporu a lehčí, chladnější druhy nahoře pro pohodlí.

●pokud spíte na boku – budete potřebovat povrch, který bude podporovat vaši tělesnou hmotnost a přizpůsobí se vašim tvarům. Pružiny mohou nabídnout větší uvolnění tlaku než některé matrace z pěny nebo latexu, ale měkká pěnová matrace nebo matrace s vestavěnými body uvolnění tlaku kolem ramen a boků mohou fungovat i pro „boční“ spáče.

●pokud spíte na břiše – poslední věc, kterou tenhle ty spáče pravděpodobně chce, je zahalit se pamětní pěnou – bude to dusivé! Místo toho poskytuje nejlepší podporu pevnější postel. Zvažte tvrdou pěnu, nebo husté pružiny.

●pokud spíte na zádech – budete chtít něco uprostřed – povrch, který podporuje, ale má nějakou vůli, takže vaše páteř je udržována ve zdravém zarovnání. Najdete takový u všech typů matrací.

●pokud se váš partner prohazuje a točí celou noc – zvažte taštičkovou matraci, nebo paměťovou pěnou, latex nebo matraci s dvojitou komorou. Středně pevné výběry budou mít dobrou „izolaci pohybu“. Ale pamatujte si, že tyto modely by mohly být ve skutečnosti méně pohodlné pro tělo neklidného spáče.

●pokud je vám v noci horko – pěna nebo latex mohou zadržovat tělesné teplo, zejména pokud jsou velmi měkké a vaše tělo hodně klesá dovnitř. Novější technologie pomáhá zmírnit tento problém a vždy můžete doplnit matraci toppery a prostěradlami, které nabízejí výhody chlazení.

●pokud máte alergii – pěna a latex jsou přirozeně antimikrobiální a odolné vůči roztočům a plísním. Pokud se rozhodnete pro pružiny, nezapomeňte ji uzavřít do obalu odolného vůči alergenům, aby dráždivé látky zůstaly na uzdě.

●pokud máte bolesti zad – paměťová pěna a / nebo latex je nejlepší pro ty, kteří mají bolesti zad, protože se formují do tvaru vašeho těla pro podporu.

●pokud se nemůžete rozhodnout, na čem záleží nejvíce – někteří důvtipní výrobci vyrábějí matrace hybridního stylu, které kombinují vztlak jádra pružin s izolací pohybu líné pěny. Je to nejlepší varianta z obou světů, která uklidní spory mnoha partnerů a spánkových stylů. 

2.Co se mi na mé současné matraci nelíbí?

Předpokládáme,že novou matraci chcete zčásti i proto, že existují věci, které se vám na vaší současné matraci nelíbí. Zřejmě nebudete hledat novou matraci se stejnými starými vlastnostmi, takže zvažte, co se vám na vaší současné matraci nelíbí a čemu byste se s novou matrací chtěli vyhnout. Vytvořte si seznam (fyzický, abyste si ho mohli připomenout při nakupování) a přineste jej do obchodu nebo si ho nechte po ruce při procházení online.

3.Co se mi na mé současné matraci líbí?

I když má vaše současná matrace mnoho let a ve svém základě má otisky vašeho těla, mohou se vám na ní stále líbit její vlastnosti. Nebo si možná vzpomínáte, co se vám na ní původně líbilo. Znovu si vytvořte fyzický seznam těchto vlastností a mějte jej po ruce, když kupujete novou matraci.

4.Musím se přizpůsobovat spícímu partnerovi?

Mít partnera v posteli pravděpodobně ovlivní vaše konečné rozhodnutí. Například pravděpodobně budete chtít větší postel, než byste potřebovali sami a možná budete mít větší zájem o nastavitelnou matraci, která vyhoví preferencím obou spáčů. 

5.Kolik si mohu dovolit utratit za matraci?

Zlomyslný, ale nezbytný druh otázky. Všichni bychom samozřejmě rádi utratili pár tisíc na super coolovou inteligentní posteli, která slibuje zlepšení celého vašeho života, ale to bohužel není vždy možné. Než začnete hledat matraci, nastavte rozpočet. Ujistěte se, že jste nastavili spodní hranici (něco, co byste měli být víc než ochotni zaplatit) a horní hranici (něco, co se zdá trochu nepříjemné, ale rozhodně proveditelné pro správnou matraci).

6.Jak mohu vrátit matraci, kterou nesnáším?

Přes hodiny průzkumu a výlety do obchodů s matracemi můžete skončit s matrací, která se vám nelíbí. Vracení matrace není vždy možné. Mnoho online prodejců matrací nabízí možnost vracení (i když možná budete muset vyklopit manipulační a přepravní poplatky) a někteří prodejci nabízejí komfortní záruky, které můžete (a měli byste!) využít. Pokud si chcete zajistit minimální potíže, ujistěte se, že máte blok, nebo fakturu jakož i matraci neporušenou. Neodstraňujte štítek výrobce – to je ten velký se všemi informacemi o matraci.

Možná byste měly použít chránič matrace, pokud si myslíte, že existuje nějaká šance, že byste matraci mohli chtít vrátit, protože záruky obvykle nezahrnují znečištěnou matraci. Pokud máte domácí mazlíčky nebo děti, vaše matrace se může zašpinit dříve, než si myslíte, takže ji udržujte v bezpečí.

Kdy je čas vyměnit matraci?

Pokud si myslíte, že musíte matraci vyměnit, je šance, že máte pravděpodobně pravdu. Podstatná část populace spí na matracích, které jsou zastaralé nebo nevhodné. Pokud si nejste jisti, zda je čas na výměnu, zde je seznam otázek, které byste měli zvážit.

Je vaše matrace stará?

Spíte na stejné posteli, na které jste spali ve vaší koleji, nebo jste zdědili matraci z prašného pokoje pro hosty vaší milované tety? Buďte upřímný. Víte vůbec, jak je stará? Bez ohledu na záruku vydrží matrace pouze 7–8 let v závislosti na její kvalitě, z čeho je vyrobena a jak často se používá.

Došlo k deformaci matrace?

Pravidelné otáčení a překlápění (pokud je to možné) matrace může pomoci vyrovnat nevyhnutelnou tvorbu tělesných otisků, ochablých oblastí a poklesů. Téměř na každém lůžku se však v průběhu času vyvinou a mohou ovlivnit, jak dobře matrace dokáže vaše tělo podepřít a poskytnout dostatečné množství pohodlí.

Změnila se vaše hmotnost nebo preference polohy spánku?

Za 7 nebo 8 let se toho může hodně změnit. Růst, zranění, těhotenství nebo poloha (polohy) spánku: všechny tyto věci mohou ovlivnit, jak zažíváme matraci a jak dáváme přednost odpočinku. Postel, která je nyní dokonalá, může být méně než ideální po 5 letech, aniž by sama o sobě byla vina. Pokud se vaše tělo podstatně změnilo v hmotnosti nebo spíte jinak, než když jste si matraci koupili, možná byste měli zvážit její nahrazení.

Cítíte bolest?

Zde by to mělo bez přemýšlení. Dobrá matrace dokáže ulevit od bolesti (například bolesti zad), kterou zažíváte, a ne způsobovat ji! Pokud se probudíte každé ráno se ztuhlostí kloubů a svalů, může být vaše matrace součástí problému. Pokud je vaše matrace nesprávná a neodpovídá křivkám vašeho těla nebo hmotnosti, můžete spát se špatným nastavením páteře nebo s nedostatečným uvolněním tlaku.

Zdroje informací:

https://www.dor­meo.cz/

https://www.sle­ephelp.org/when-should-you-replace-your-mattress/


publikováno: 30. 3. 2020, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: bydlení, matrace

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+